Fizjoterapia to leczenie ruchem. Metoda stosowana od wieków, dziś towarzyszy nam w nowoczesnej wersji. Taka terapia nie zawsze od początku zdobywa zaufanie pacjentów, bo wymaga od nich zaangażowania i współpracy.
Dla pełnego i pozytywnego efektu konieczna jest samodzielna praca pacjenta lub praca przy wsparciu rodziny. Fizjoterapia nie jest tak łatwa w stosowaniu jak tabletka przeciwbólowa: łykamy, popijamy i działa. Ma jednak zdecydowanie mniej skutków ubocznych, a jej efekty są długotrwałe.
Fizjoterapia to usługi świadczone przez fizjoterapeutów osobom w celu rozwijania, utrzymywania i przywracania ich maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania przez całe życie. Usługi te są świadczone w sytuacjach, w których ruch i funkcja są zagrożone przez proces starzenia się, urazy, ból, choroby, zaburzenia, warunki lub czynniki środowiskowe, i przy zrozumieniu, że funkcjonalny ruch ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia.
Jesteśmy, jako fizjoterapeuci, najmłodszym samorządem medycznym – nie tylko, jeśli chodzi o średni wiek jego reprezentantów, ale też istnienie przepisów, regulujących zawód. Dopiero ustawa z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła przepisy określające zasady wykonywania tej profesji jako samodzielnego zawodu medycznego. Rok później powstała zaś Krajowa Izba Fizjoterapeutów, która dziś zrzesza blisko 70 tysięcy fizjoterapeutek i fizjoterapeutów.